Eurocons KMA-roll ger trygghet i varje led av projektet

Artikel

Camilla Sahlin, KMA-ingenjör på Eurocon i Kiruna.
[20250611]

Eurocons KMA-roll ger trygghet i varje led av projektet

Industriprojekt handlar inte bara om teknik och leveranser – det handlar också om att skapa hållbara arbetsmiljöer. Eurocon i Kiruna integrerar KMA-arbete i sina uppdrag som en del av ett hållbart arbetssätt, där trygghet, struktur och omtanke går hand i hand. I Kiruna är det Camilla Sahlin som ser till att det fungerar i praktiken.

Vad gör en KMA?
KMA står för kvalitet, miljö och arbetsmiljö och är en funktion som säkerställer att ett projekt uppfyller krav inom dessa tre områden – från planering till genomförande och avslut.

En KMA-ingenjör ansvarar bland annat för att:
- Utföra riskbedömningar av arbetsmoment och arbetsmiljö.

- Kontrollera att lagar, föreskrifter och kundkrav följs.

- Samordna dokumentation, t.ex. arbetsmiljöplaner (AMP), APD-planer, larmlistor och kontaktlistor.

- Granska och hantera kemikalier enligt gällande rutiner.

- Säkerställa att entreprenörer och personal har rätt utbildning och behörigheter.

- Utföra platsbesök, följa upp skyddsronder och leda möten om säkerhet och miljö.

- Kontrollera personlig skyddsutrustning (PSU) och annan arbetsmiljöutrustning.

KMA-arbetet fungerar som en länk mellan teknik, människa och regelverk och är särskilt viktigt i komplexa och säkerhetskritiska miljöer som industriprojekt, anläggningsarbeten och gruvverksamhet.

Det börjar ofta långt innan någon sätter foten på byggplatsen. När ett nytt industriprojekt ska startas är Camilla Sahlin en av de första som kliver in i processen. Hon kartlägger risker, granskar material och säkerställer att alla vet vad som gäller. Det är ett arbete som sällan syns, men alltid känns.

Den erfarenheten bär Camilla med sig i sin nuvarande roll, där hon ansvarar för kvalitet, miljö och arbetsmiljö i hela projektkedjan: från planering och riskbedömning till dagliga platsbesök och avslutande säkerhetsbesiktningar. Och i gruvsamhället Kiruna – där varje projekt är stort, tungt och komplext – gör det skillnad att ha någon som faktiskt har varit där själv.

– För mig handlar KMA-arbetet om att skapa ett sammanhang där både teknik och människor fungerar tillsammans. Jag vill att det ska vara tydligt för alla vad vi ska göra, vad som krävs och vad vi behöver tänka på. Då blir det tryggt att arbeta, säger Camilla.

Camilla började sin bana inom industrin som svetsare och mekaniker. Hon har varit skyddsombud, jobbat med underhållsstopp, haft personalansvar – och vet därför vad det innebär att arbeta ute på golvet, i verkligheten.

– Det är klart att jag har koll på utbildningar, listor, dokument och skyltning. Men ibland är det viktigaste jag gör att småprata med folk och se hur stämningen är. Det berättar mycket.

Hon berättar att det ofta är där, i det lilla samtalet, som någon vågar berätta att något saknas, att något känns otydligt – eller bara att det var halt vid infarten i morse.

Att Eurocon har Camilla i Kiruna är en tillgång som märks i hela uppdraget. Hennes närvaro innebär att projekt inte bara följer lagar och rutiner – de fungerar i praktiken. Och när kunden anlitar Eurocon får de mer än en teknisk lösning. De får ett team där någon vakar över både detaljer och helhet.

– Jag är ute på plats i princip varje dag, inte för att kontrollera folk, utan för att vara ett stöd. Man bygger upp ett förtroende. Om någon märker att något inte känns säkert, då ska man kunna komma till mig direkt, säger hon.

Genom att arbeta förebyggande, närvarande och systematiskt bidrar KMA-funktionen inte bara till projektets säkerhet – utan till ett mer hållbart sätt att arbeta. Det skapar förutsättningar för långsiktig trivsel, minskad sjukfrånvaro och färre avbrott. När arbetsmiljön fungerar, håller både människorna och arbetet längre.

Det är inte så många företag som erbjuder KMA som en naturlig del av sitt leveranspaket. Men i Eurocons modell i Kiruna är det självklart. Inte som en kontrollfunktion, utan som en del av lagbygget.

– Jag ser till att det finns en struktur. Då kan andra fokusera på att göra sitt bästa jobb. Det räcker inte med att allt ser bra ut på papper. Jag vill finnas där så att de som gör jobbet också känner att de har någon att vända sig till.

För kunden innebär det en extra kvalitetsnivå. Projektet rullar smidigare, lagar följs, risker hanteras i förväg – och samarbetet präglas av transparens och kontroll. Eurocons möjlighet att leverera ett komplett projekt, med KMA inkluderat, ger en helhet som få andra företag kan erbjuda.

– Det är kanske inte alltid det man skriver först i offerten, men det märks i resultatet. Det blir färre misstag, tryggare arbetsplatser och ett bättre samarbete, säger Camilla.

Det finns många sätt att mäta framgång i ett projekt. Tidsplaner. Budget. Teknik. Men det finns också något i det som inte syns: att folk möts med respekt, vet vad som gäller och känner att någon håller ihop helheten.

– Här hjälper vi varandra, oavsett om det gäller ritningar, riskbedömningar eller att någon funderar på hur man ska få ihop vardagen med små barn. Man känner sig aldrig ensam, och det gör att man vågar fråga och säga ifrån. Det är då man undviker olyckor, säger hon.

Behöver du också en KMA i ert projekt? Kontakta Daniel Zakrisson, affärenhetschef i Kiruna/Luleå så berättar han mer.

Daniel Zakrisson
Mobil: 076-773 89 29
Mejl: daniel.zakrisson@eurocon.se